Potrzeba zwiększenia prywatności, bardziej atrakcyjny wygląd albo lepsza ochrona wnętrza przed promieniowaniem UV. To tylko niektóre z powodów, dla których właściciele pojazdów decydują się na przyciemnienie szyb. Jeśli zainwestujemy w profesjonalną usługę aplikacji folii przyciemniającej, możemy być pewni, że efekt przerośnie najśmielsze oczekiwania. Żadnych bąbelków powietrza, przebarwień czy odklejania. Co ciekawe, zabieg ten jest dostępny cenowo dla szerokiego grona kierowców, więc warto rozważyć skorzystanie z takiej usługi. Ale na czym polega metoda bezinwazyjna i dlaczego warto postawić na wysoką jakość? Sprawdzamy!

Bezinwazyjna metoda przyciemniania szyb – czy jest bezpieczna?

Nie ulega wątpliwości, że wybór takiego sposobu jest najlepszym możliwym, zwłaszcza pod kątem dbałości o delikatne elementy samochodu. O czym mowa? Przede wszystkim o braku demontażu szyb i tapicerki.

Co więcej, dzięki tej metodzie personel nie będzie ingerował w karoserię czy powłokę lakierniczą. Oklejenie szyb samochodowych dedykowaną folią pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. W związku z tym, każdy, kto drży o stan swojego pojazdu powinien być spokojny, ponieważ przyciemnienie szyb Zator polega profesjonalnym doborze komponentów oraz precyzyjnym oklejeniu tafli wybranych szyb.

Aplikacja folii przyciemniającej na szyby w samochodach o dużej wartości (auta sportowe, zabytkowe, limuzyny) również jest bezpieczna, gdyż szkło zyskuje jeszcze większą ochronę przed zarysowaniami, a do wnętrza nie wnikają szkodliwe dla tkanin i tworzyw promienie UV. Ponadto folia jest ściśle dopasowana do wymiarów szyby, oraz nałożona i docięta z najwyższą starannością, dając właścicielowi powód do dumy. Z kolei wykorzystane preparaty i materiały posiadają stosowne certyfikaty jakości i bezpieczeństwa.

kaminski-autodetailing-bezpieczne-przyciemnianie-szyb

Co ważne, oklejenie szyb pozwala podnieść nie tylko poziom prywatności, ale i bezpieczeństwa, ponieważ w czasie uszkodzenia tafli fragmenty szkła nie ulegną rozproszeniu i przeniknięciu do wnętrza auta. Do tego, zaciemnione szyby pozwalają na obniżenie temperatury w kabinie, a ograniczona widoczność w tylnej części pojazdu pozwala zmniejszyć ryzyko włamania do auta.

A czy przyciemnianie szyb w aucie jest zgodne z prawem?

Jak najbardziej – tego typu ingerencja nie narusza przepisów prawa, ale tylko pod warunkiem, że szyba czołowa i przednie boczne zachowują współczynnik przepuszczalność światła słonecznego na poziomie minimum 70%. Chodzi tutaj o to, aby kierowca, patrząc do przodu, miał w zakresie 180° swojego pola widzenia doskonałą widoczność. Jest to niezbędne, aby móc bezpiecznie obserwować sytuację na drodze oraz zyskać czas na odpowiednią reakcję. Natomiast w przypadku szyb tylnych bocznych i tylnej można je zaciemnić całkowicie. W praktyce oznacza to, że szyby przednie okleja się wyłącznie folią bezbarwną. Jakość usług oraz sposób podejścia do przepisów w różnych salonach może być różna. Dlatego warto mieć świadomość, że w dobrych salonach detailingowych stosowane okleiny są bardzo wysokiej jakości m.in. z uwagi na fakt, że posiadają atesty Instytutu Szkła i Ceramiki. Do tego dochodzi jeszcze profesjonalne wyszkolenie i doświadczenie zespołu wykonawczego, który służy doradztwem oraz stosuje certyfikowane kosmetyki i korzysta z odpowiednich narzędzi.

Jak wygląda przyciemnianie szyb metodą bezinwazyjną?

Standardową procedurą przygotowawczą powierzchni roboczej jest sprawdzenie stanu szyb oraz ich umycie i czyszczenie przy użyciu pianki oraz pada i ściągaczki. Szyba przeznaczona do oklejenia powinna być pozbawiona rys, smug i innych mankamentów, aby zachować nienaganny wygląd, kiedy zostanie przyciemniona. Tuż przed przystąpieniem do aplikacji folii, na szybę nakłada się dedykowany płyn, ułatwiający prawidłowe nałożenie folii.

Kolejnym krokiem jest wykonanie formatki, czyli pomiar szyby oraz takie dopasowanie arkusza folii, aby w późniejszym etapie móc wykonać niezbędne docięcia. Odpowiednia formatka posiada przeważnie ok. 5 cm zapasu z każdej strony. Wycięcie formatki wykonuje się specjalnym nożykiem wyposażonym w ostrze typu AB-10S. Aby zrobić to dobrze, należy użyć rakli podtrzymujących i równo rozciągających okleinę na całej powierzchni szyby oraz markera, dzięki któremu zostaną oznaczone miejsca cięć.

Następna czynność to profilowanie, a więc ponowne oczyszczenie szyby i wstępne nałożenie folii przyciemniającej na szybie pomocniczej oraz sprawdzenie czy strony zostały położone prawidłowo. Po profilowaniu zawsze na dolnej krawędzi zostają naddatki folii, które należy obkurczyć przy użyciu opalarki.

Aplikacja folii to najważniejszy etap pracy, który wymaga niesłychanej precyzji ruchów, cierpliwości oraz wyczucia. Przed nałożeniem, folię zwilża się płynem, a następnie przechodzi do aplikacji, zaczynając od górnej krawędzi, a kończąc na dolnej. Prawidłowo ułożoną folię należy osuszyć z resztek wody, stosując do tego celu rakle. Wodę wyciska się od środka do krawędzi – bardzo wymagającą częścią tego etapu jest wsunięcie folii pod uszczelki i jej osuszenie. Po umiejętnym nałożeniu folii przyciemniającej, można umyć szybę za pomocą pianki oraz osuszyć dedykowanym papierem.

kaminski-autodetailing-bezpieczne-przyciemnianie-szyb kaminski-autodetailing-bezpieczne-przyciemnianie-szyb

Podsumowanie

Metoda bezinwazyjnego przyciemniania szyb pojazdu jest powszechnie stosowanym i łatwo dostępnym sposobem na podniesienie walorów estetycznych i praktycznych samochodu. Istotnymi korzyściami przemawiającymi za tym rozwiązaniem są przede wszystkim poprawa prywatności, lepsza ochrona przed promieniowaniem UV oraz lepsza trwałość materiałów we wnętrzu czy wyższy poziom bezpieczeństwa w czasie uszkodzenia szyby. Warto jednak pamiętać, że aplikacji folii przyciemniającej na szyby pojazdu to zadanie wymagające wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Do tego dochodzi dostęp do atestowanych folii, narzędzi oraz certyfikowanych detergentów przeznaczonych do czyszczenia szyb. Zabieg jest przystępny cenowo oraz nie trwa długo, dlatego dobrym pomysłem będzie skorzystanie z oferty salonu Kamiński Auto Spa & Detailing w Zatorze.