Współczesna kosmetyka motoryzacyjna wyprzedza o lata świetlne tradycyjne mycie samochodu na przeciętnej myjni. Profesjonalizacja usług czyszczenia to milowy krok w kierunku większej estetyki i trwałości lakieru, karoserii, felg oraz materiałów znajdujących się we wnętrzu samochodu. Co interesujące, popularność zlecania usług z zakresu auto detailingu stale rośnie oraz systematycznie znajduje nowych zwolenników i… pasjonatów. Ale czym właściwie jest auto detailing i czy warto oddać swoje auto w ręce speców w tym fachu? O tym piszemy w niniejszym wpisie.

Co to jest auto detailing?

W dobie specjalizacji niemal każdej dziedziny życia, także i motoryzacja doczekała się swojej niszy jaką jest auto detailing. Innym określeniem tego zapożyczenia z języka angielskiego jest profesjonalna kosmetyka samochodowa, czyli pieczołowite i bardzo staranne dobranie kosmetyków w celu oczyszczenia, zabezpieczenia i w pewnym sensie „podrasowania” efektu wizualnego pojazdu. Brzmi tajemniczo, ale oznacza nic innego jak naprawdę dobrze wykonaną robotę, której nie da się uzyskać, stosując konsumenckie specyfiki do lakieru czy pracowite manewrowanie myjką. Zabiegi tego typu z powodzeniem stosuje się nie tylko na samochodach nowych czy kilkuletnich, ale również na nieco starszych czy nawet zabytkowych. Duża w tym rola zespołu wykonującego usługę, gdzie liczy się doświadczenie i umiejętności w stosowaniu dedykowanych kosmetyków i używanie specjalistycznych narzędzi.

Poza tym, auto detailing to pojęcie szersze, bowiem nie tylko o samą powłokę lakierniczą tu chodzi, ale o każdy element samochodu, który można wyczyścić, zakonserwować i atrakcyjnie wyeksponować. A więc zewnętrzne partie karoserii, tworzywa sztuczne, felgi, opony oraz całe wnętrze z tapicerką, przyrządami na desce rozdzielczej, fotelami czy nawet dywanikami. Jednym z najważniejszym założeń usługi jest także konserwacja czyszczonych powierzchni, aby te zachowały estetyczny wygląd i właściwości przynajmniej przez rok lub dłużej. Dzięki temu zabezpieczone powłoki będą w dużej mierze odporne na destrukcyjną wilgoć czy silne promieniowanie UV (słońce). Czas wykonania takiej usługi trwa zwykle od jednego do kilku dni roboczych, zależy to głównie od zakresu prac i stanu auta. Po auto detailing można sięgać z różnych względów, jedni oczekują bardzo atrakcyjnej prezencji swojego wozu, zaś inni chcą starannie przygotować auto do sprzedaży.

Auto detailing – liczy się każdy drobiazg

Jeśli ktoś uważa, że samodzielnie i za pierwszym razem uzyska takie efekty, jak po przeprowadzeniu usługi auto detailingu w specjalistycznym warsztacie, grubo się myli. Po pierwsze, olbrzymie znaczenie mają tu wiedza i umiejętności personelu – chodzi o dobór najlepszych kosmetyków oraz zastosowanie optymalnej techniki w zależności od rodzaju lakieru, wieku samochodu i celu wymagań właściciela auta. Po drugie, szczegółowe czyszczenie detali nie obędzie się bez specjalistycznych narzędzi, które pozwolą dotrzeć tam, gdzie tradycyjne sposoby zawodzą. Czyli o przyrządach, które znajdują zastosowanie wyłącznie w warsztatach i salonach auto detailingu. I po trzecie, wyselekcjonowane kosmetyki z wyższej półki pozwalające uzyskać naprawdę niesamowite efekty. Warto dodać, że ich dobór wymaga nie tyle rozległej wiedzy, co sporego doświadczenia, bowiem to dozowanie właściwej dawki i użycie konkretnej metody aplikacji i wykończenia pracy przełoży się na ostateczny wynik realizacji.

W celu zapewnienia najwyższej jakości i żądanego efektu, standardowa usługa auto detailingu składa się z następujących czynności (etapów):

 • pierwsze mycie (wstępne);
 • drugie mycie (właściwe);
 • głębokie oczyszczanie lakieru (dekontaminacja);
 • proces osuszania;
 • wykonanie polerowania;
 • precyzyjna konserwacja powłoki lakierniczej oraz tworzyw sztucznych, felg i szyb;
 • końcowe czyszczenie, renowacja i zabezpieczenie tapicerek.

Jak widać, profesjonalna usługa kosmetyki samochodowej różni się diametralnie od standardowego kilkunastominutowego mycia na myjni. Zresztą podobnie jak efekty – względnie skuteczne usunięcie zabrudzeń kontra precyzyjne czyszczenie, redukcja skaz i konserwacja powłoki lakierniczej. Oczywiście nikt nie neguje mycia samochodu na myjni, ponieważ wszystko zależy od oczekiwań właściciela pojazdu, a te mogą być bardzo różne, od minimalnych po wyjątkowo rozbudowane i wymagające wielu godzin specjalistycznej pracy.

Kto powinien skorzystać z usługi auto detailingu?

Odpowiadając jednym zdaniem – każdy, komu zależy na bardzo atrakcyjnym wyglądzie auta, profesjonalnej konserwacji karoserii i jej zabezpieczeniu przed czynnikami atmosferycznymi oraz należytej dbałości o tapicerkę. Co więcej, auto detaling w powszechnej opinii często uchodzi za fanaberię, ale to mit, ponieważ redukcja rys, skaz i ubytków wraz z fachową konserwacją będzie dobrą inwestycją, szczególnie dla posiadaczy samochodów klasy premium i wyższej. Z drugiej strony, są osoby, które korzystają z usługi kosmetyki samochodowej, aby przygotować pojazd do sprzedaży – a ten, w myśl zasady „klient kupuje oczami”, powinien prezentować się wyjątkowo atrakcyjnie.

Jeśli ktoś decyduje się na wstawienie swojego wozu do salonu auto detailingu, najprawdopodobniej będzie oczekiwał, że pojazd zyska:

 • nieskazitelną czystość karoserii i wnętrza;
 • brak rys, skaz i ubytków;
 • wyczyszczone felgi i opony;
 • odkurzoną i zakonserwowaną tapicerkę (w tym skórzaną);
 • zabezpieczone tworzywa sztuczne;
 • czystą komorę silnika;
 • głębię barw i efekt hydrofobowy.

Dobrze jest, aby potencjalny klient najpierw odwiedził wybrany salon autodetailingu Zator i zobaczył na własne oczy, jak wygląda taka usługa, a zwłaszcza efekt. To pozwoli ocenić, czy samochód tego wymaga, a jeśli tak, to w jakim zakresie.

Podsumowanie

Auto detailing to profesjonalna usługa pielęgnacji obejmująca elementy kluczowe dla estetyki pojazdu. Specjalistyczne preparaty, wykwalifikowana kadra oraz latami szlifowane umiejętności i doświadczenie pozwalają na osiągnięcie wyjątkowych efektów, dzięki którym nowy samochód zachowa urzekający styl, lub też odzyska dawny blask w przypadku starszego czy zabytkowego pojazdu. Na skorzystanie z usługi auto detailingu powinni zdecydować się właściciele nowych i starych samochodów, którzy pragną mieć zadbany i zabezpieczony samochód. A także każdy, kto chciałby zainwestować w przygotowanie auta do sprzedaży.