Wnętrze samochodu to wyjątkowe miejsce, które ma swój unikalny klimat dający poczucie relaksu i wolności. W takim wnętrzu zależnie od preferencji znajdziemy tapicerkę w różnych rodzajach, od klasycznej skóry, przez delikatną alcantarę, po standardowe tkaniny. O gustach się nie dyskutuje, jednak każda z nich z czasem ulega zabrudzeniu, dlatego w pewnym momencie należy wykonać gruntowne pranie poszycia, żeby odzyskać walory wizualne. Wbrew pozorom zwykłe odkurzanie nie wystarczy. Dlatego niniejszy wpis poświęcimy wyjaśnieniu, jak wygląda pranie ekstrakcyjne tapicerki materiałowej Zator oraz jak zrobić to dobrze, żeby uzyskać olśniewający efekt.

Pranie ekstrakcyjne tapicerki Zator

Dziwna nazwa budzi przeróżne skojarzenia z ekstrakcją uzębienia włącznie. Ale nie ma się czego bać, bo pranie ekstrakcyjne to jedna z profesjonalnych metod używanych w detailingu samochodowym. Dzięki niej możemy z bardzo wysoką skutecznością pozbyć się wszelkiego rodzaju zabrudzeń tapicerki, przywracając jej świeży i schludny wygląd. Wykonanie tego zabiegu zaleca się przede wszystkim w przypadku brudnego poszycia foteli i wykładziny. Pranie ekstrakcyjne to nic innego jak zastosowanie chemicznych środków na tapicerkę w celu rozpuszczenia wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które należy wypłukać przy pomocy profesjonalnego odkurzacza piorącego.

Warto pamiętać, że takie elementy jak podsufitka czy boczki drzwi warto czyścić metodą bonnetowania, ponieważ zawierają klej, a ten przy kontakcie z wodą mógłby utracić swoje właściwości, odklejając i deformując tkaninę. Przypomnijmy, że bonnetowanie to nałożenie za pomocą mikrofibry preparatu czyszczącego, który pozwala na bezpieczne czyszczenie najbardziej wrażliwych elementów poszycia wnętrza, czyli wspomnianaej podsufitki czy boczków drzwi.

Jak wyprać wnętrze auta – niezbędne narzędzia

W autodetailingu, obok cierpliwości oraz umiejętności i doświadczenia, liczy się też sprzęt, dlatego przed przystąpieniem do zabiegu, należy zaopatrzyć się w profesjonalny odkurzacz ekstrakcyjny pozwalający prać w trybie mokrym. Urządzenie to jest zbudowane z dwóch pojemników (na wodę czystą i brudną), dyszy ze specjalną ssawką służącą do usunięcia zabrudzeń oraz rurki (wężyka) podającej czystą wodę.

Z palety kosmetyków będą potrzebne dwa preparaty. Pierwszy to dedykowany pre spray chemiczny o odczynie zasadowym, którego zadaniem jest rozpuszczenie i rozbicie frakcji brudu znajdującej się na powierzchni tkaniny oraz wewnątrz tapicerki. Do jego aplikacji często stosuje się opryskiwacz. Drugi kosmetyk to detergent ekstrakcyjny (np. w formie proszku) – należy go rozpuścić w wodzie oraz wlać do odkurzacza, dzięki czemu pozwoli na ostateczne wypłukanie pozostałości pre sprayu i fragmentów brudu z powierzchni tapicerki. Co ważne, wymienione preparaty nie są toksyczne, a ponadto nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dzieci.

Z pozostałych akcesoriów przydatny będzie opryskiwacz (do nałożenia pre sprayu), ręczna szczotka oraz niezawodna mikrofibra. Dwa ostatnie posłużą do precyzyjnego rozrobienia masy chemicznej oraz jej usunięcia.

Czy można robić to zimą?

autodetailing-pranie-tapicerkiZanim przejdziemy do objaśnienia kolejnych czynności, czujemy się w obowiązku rozwiać wszelkie wątpliwości nt. prania tapicerki zimą, kiedy poziom wilgotności powietrza sięga blisko 100%. W takim przypadku zrozumiałe jest, że wielu właścicieli samochodów obawia się prania ekstrakcyjnego w okresie jesienno-zimowym-wiosennym z uwagi na wspomnianą wilgoć, która może wyrządzić mnóstwo szkód we wnętrzu pojazdu. Jeśli ktoś próbuje robić pranie poszycia wnętrza na własną rękę w garażu lub pod wiatą, to jak najbardziej – w ten sposób naraża się na niepełne wysuszenie tapicerki oraz zawilgocenie. Rozwiązaniem tego problemu jest wizyta w salonie Kamiński Auto Spa & Detailing, gdzie panuje nie tylko dobry mikroklimat dla samochodów, ale również używa się profesjonalnego sprzętu do całkowitego wysuszenia tapicerki. W efekcie klient otrzymuje auto z czystym i suchym wnętrzem o każdej porze roku.

Faza przygotowawcza

Sprawa podstawowa, a zdarza się, że pomijana. Pamiętajmy, że w zasadzie każdą czynność z zakresu autodetailingu należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem powierzchni roboczej – w tym przypadku tapicerki materiałowej. Zaczynamy od dokładnego odkurzania wszystkich elementów i zakamarków. Ważne, żeby już na tym etapie usunąć możliwie jak najwięcej zanieczyszczeń, co przełoży się na krótszy czas późniejszych zabiegów. Dlatego pieczołowicie odkurzamy wszystkie powierzchnie zarówno foteli, jak i wykładziny, opcjonalnie z kokpitu i deski rozdzielczej.

Po odkurzeniu przechodzimy do przygotowania detergentów – najlepiej rozpuszczają się w ciepłej wodzie, więc najpierw czytamy instrukcję, a następnie wykonujemy roztwory we wskazanych proporcjach. Sprawdźmy tez kompletność sprzętu, żeby później nie marnować czasu na szukanie.

Faza rozpuszczania plam

Pierwszy kontakt to nałożenie pre sprayu na powierzchnię tapicerki. Możemy użyć do tego opryskiwacza w celu uzyskania lepszej wydajności. Po nałożeniu preparatu, tapicerka zostaje nawilżona, dzięki czemu rozpoczyna się rozpuszczanie brudu. Aby zintensyfikować i przyspieszyć ten proces posiłkujemy się szczotką, a następnie czekamy aż tapicerka wchłonie chemię czyszczącą.

Warto przypomnieć, że każde czyszczenie wykonujemy w rozbiciu na czyszczone elementy – oznacza to, ze najpierw dozujemy preparaty na jeden fotel, wykonujemy ekstrakcję, a następnie przechodzimy do drugiego fotela itd., powtarzając schemat działania. Dzięki temu uzyskamy lepszy efekt. Można też wykorzystać czas oczekiwania (potrzebny na wchłonięcie preparatu), aby nałożyć pre spray na drugi fotel.

Faza prania ekstrakcyjnego

Wreszcie możemy przystąpić do zasadniczej części zabiegu, czyli prania ekstrakcyjnego tapicerki materiałowej przy użyciu odkurzacza ekstrakcyjnego, a więc wypłukiwania frakcji brudu z każdego zakamarka. W tej czynności będziemy korzystać z dyszy wyposażonej w ssawkę, która jednocześnie aplikuje detergent oraz wypłukuje rozbity brud. Co ciekawe, wszystko, co będzie usuwane z tapicerki zobaczymy dzięki przezroczystej budowie ssawki. Jeśli woda wypłukująca będzie czysta, to znak, że po wyschnięciu nie zaskoczą nas żadne plamy – dlatego można zakończyć czynność ekstrakcji. Możliwe, że tapicerka nosi ślady dużego zużycia, a zabrudzenia są silne, wtedy warto powtórzyć cykl rozpuszczania i ekstrakcji.

Faza suszenia

Proces prania tapicerki materiałowej obejmuje także suszenie, które jest szczególnie ważne zimą oraz wtedy, gdy w powietrzu utrzymuje się wysoki poziom wilgotności. Zastosowanie nowoczesnych i wydajnych urządzeń suszących pozwala uzyskać bardzo dobre efekty w krótkim czasie, usuwając tym samym całą wilgoć, która pozostała po praniu.

Warto dodać, że w profesjonalnym salonie autodetailingu usługa prania ekstrakcyjnego Zator jest wykonywana w jeden dzień, dając właścicielom jeszcze większy komfort w dostępie do swojego samochodu. Jeżeli pranie obejmuje tylko fotele, wtedy zabieg można skrócić do kilku godzin np. zostawiając auto o godz. 8 i odbierając je już o godz. 14.

Podsumowanie

Pranie ekstrakcyjne tapicerki materiałowej to jedna z podstawowych czynności, które są dostępne w ofercie Kamiński Auto Spa & Detailing Zator. Proces ten składa się z 4 faz, tj. przygotowania, rozpuszczania plam, prania i suszenia. Każda z nich jest ważna, aby z foteli i wykładzin usunąć wszelkie zabrudzenia. Pranie ekstrakcyjne wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi oraz dedykowanych, nietoksycznych detergentów, które są bezpieczne także dla dzieci. Bardzo ważną kwestią jest dokładne odkurzenie powierzchni, a także wysuszenie tapicerki, ponieważ pozostająca wilgoć może zniweczyć wysiłki i przynieść szkody. Jednak w naszym salonie pranie tapicerki zimą nie jest to problem, ponieważ dzięki dostępnemu wyposażeniu możemy w pełni wysuszyć materiałowe poszycie wnętrza niezależnie od warunków pogodowych czy pory roku.