Sezon jesienno-zimowy rządzi się swoimi prawami ze względu na niską temperaturę, wilgoć oraz substancje chemiczne, którymi spryskiwane są drogi i chodniki. A to przekłada się na stan karoserii samochodu oraz wszelkie wrażliwe elementy, tj. szyby, opony, felgi, dach aut typu cabrio oraz podwozie, nie mówiąc już o układzie paliwowym czy silniku. Większości kierowców wydaje się, że częste mycie i dbanie o samochód to domena pory letniej. Nic bardziej mylnego – okazuje się, że zimą nasz pojazd wymaga znacznie większej troski, poczynając od bezpiecznego parkowania w ogrzewanym garażu, przez konserwację podwozia, na lakierze kończąc. Ale jak w tym wszystkim zachować zdrowy rozsądek i efektywnie zabezpieczyć swój wóz przed nadchodzącą zimą? Sprawdzamy dostępne opcje.

Przygotuj się – zrewiduj stan techniczny pojazdu

Zimowe miesiące potrafią przyprawić o ból głowy niejednego posiadacza pojazdu, zwłaszcza kiedy miękki wodny lakier bardzo łatwo poddaje się mieszance trudnych warunków atmosferycznych z solą drogową. Na efekt w postaci mikrouszkodzeń i wykwitów korozji nie trzeba długo czekać – pojawią się już na wiosnę. Dlatego polską złotą jesień wykorzystajmy na gruntowne sprawdzenie stanu pojazdu wg wcześniej przygotowanej checklisty. Oczywiście byłoby optymalnie, gdyby badanie techniczne pojazdu przypadało między wrześniem a listopadem. Wtedy można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, ponieważ diagnosta sprawdziłby kluczowe podzespoły, a nam zostałaby tylko (i aż) ochrona lakieru, szyb czy dachu. W życiu jak to w życiu, wszystkiego mieć nie można, więc zdecydowana większość kierowców, musi zadbać o to samodzielnie. Checklista powinna zawierać takie punkty jak:

 • ogumienie;
 • układ hamulcowy (w tym hamulec pomocniczy);
 • zawieszenie;
 • wiązki elektryczne i oświetlenie (w tym przeciwmgielne);
 • elementy nośne podwozia (pod kątem korozji);
 • płyny eksploatacyjne;
 • układy zapłonowy i paliwowy;
 • filtry (paliwa, oleju, powietrza, kabiny);
 • klimatyzacja/ogrzewanie;
 • rozrząd z pompą wody;
 • szyby i wycieraczki;
 • zamki;
 • lakier;
 • dach (jeśli to cabrio).

Do tego nie wolno zapominać o stanie przewodów, szczególnie hamulcowych, bowiem odpowiadają za bezpieczeństwo, a korozja czy gryzonie mogą być jego poważnym zagrożeniem.

Estetyka również ma znaczenie

Wiele osób wychodzi z założenia, że sobotni czy przedświąteczny wjazd na myjnię bezdotykową w pełni wystarczy, aby zmyć brud i zyskać czysty samochód. Pod względem wizualnym być może tak, ale jeśli zejdziemy do skali mikro, przekonamy się, że jest to dalece niewystarczająca praktyka. Okazuje się bowiem, że diabeł tkwi w szczegółach, a lakier wymaga znacznie więcej troski niż 5 minut na myjni. W dobie lakierów wodnych, względnie młode samochody mogą mieć zniszczony lakier. Aby temu zapobiec, bardzo ważna jest profilaktyka, zwłaszcza przed zimą.

Kluczowe jest usuwanie z lakieru wszelkiego rodzaju zabrudzeń i zanieczyszczeń, które w zimowych warunkach mogą wyrządzić wiele szkody powłoce lakierniczej, co bezpośrednio prowadzi do korozji. Dlatego pamiętajmy, aby po każdej podroży samochodem, obejrzeć go dookoła i postarać się usunąć z karoserii pozostałości błota pośniegowego, które zawiera destrukcyjną dla lakieru mieszankę solną. Mycie auta zimą powinno odbywać się w miejscu zadaszonym i najlepiej ogrzewanym. Auto należy myć ciepłą wodą i przy użyciu delikatnych kosmetyków, a następnie natychmiast osuszać, aby nie doprowadzić do zamarzania resztek wody. Dotyczy to głównie szyb, wycieraczek oraz zamków, baku, bagażnika i maski.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, zleć to profesjonalistom

Zdarza się, że często nie mamy czasu, chęci i zdrowia, aby skutecznie zadbać o profilaktykę ochrony lakierniczej przed zimą, dlatego ciekawym pomysłem może być odwiedzenie jednego z salonów profesjonalnej kosmetyki samochodowej w celu starannej ochrony lakieru. Jak może wyglądać takie przygotowanie?

Powłoka hydrofobowa na szyby

Skorzystajmy z zalet tzw. niewidzialnej wycieraczki. Chodzi o staranne oczyszczenie szyb (przede wszystkim przedniej) z brudu, tłuszczu i innych zabrudzeń oraz nałożenie specjalnego preparatu, który cechuje się właściwościami hydrofobowymi. Istotą zabiegu jest zapewnienie natychmiastowego spływania wody z szyb, aby ta nie zalegała i nie tworzyła zacieków. W efekcie poprawi się widoczność w czasie lekkich opadów, a powierzchnia szyby nie będzie narażona na zamarzanie, co korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo, estetykę i komfort użytkowania samochodu w mroźne, zimowe poranki.

Powłoka ceramiczna

Jeśli chcemy zapewnić lakierowi naszego wozu to, co najlepsze, zdecydujmy się na aplikację powłoki ceramicznej, która pokryje oczyszczony lakier kilkumikronową warstwą tlenku krzemu i tlenku tytanu w celu osiągnięcia wysokiej odporności na kilka następnych lat. Ceramika pozwala zachować głębię koloru, zapobiega matowieniu, a dzięki właściwościom hydrofobowym zapewnia szybki odpływ wody z lakieru, dając skuteczną ochronę przed matowieniem i korozją. Zaś mycie auta jest łatwiejsze i szybsze, zwłaszcza zimą.

Woskowanie

To zabieg doraźny i nie tak długotrwały jak nałożenie powłoki ceramicznej, ale wyraźnie poprawiający twardość lakieru, poprzez stworzenie warstwy ochronnej. Dzięki woskowaniu zyskamy dobrze zabezpieczony lakier na ok. 3 miesiące – w sam raz na okres mrozów. Mycie auta będzie szybsze i znacznie prostsze niż dotychczas, a lakier będzie prezentował się efektownie. Warto dodać, że to jedna z najpopularniejszych usług kosmetycznych, na jaką decydują się kierowcy, ponieważ daje korzyści przy niewielkim zaangażowaniu czasowym i finansowym.

Impregnacja dachów cabrio

Przyjemność podróżowania z wiatrem we włosach ma swoją cenę, którą stanowi pielęgnacja otwieranego dachu oraz jego właściwa impregnacja przed trudnymi warunkami zimowymi. W skład zabiegu wchodzi aplikacja preparatu o silnych właściwościach hydrofobowych, która zapobiega wnikaniu wody i wilgoci do wnętrza. Oprócz tego poszycie dachu zyskuje lepszą ochronę przed ptasimi odchodami, plamami, promieniowaniem słonecznym UV czy kwaśnym deszczem. Impregnacja składanego dachu to obowiązek każdego posiadacza wozu typu cabrio.

Podsumowanie

Efektywne zabezpieczenie auta przed sezonem zimowym polega na dobrym planowaniu i reagowaniu zanim wystąpią niekorzystne dla samochodu warunki atmosferyczne. Stąd też zaleca się wcześniejszą diagnozę techniczną auta, która pozwoli ocenić stan oraz dokonać korekt czy napraw. Natomiast w przypadku ochrony powłoki lakierniczej kluczowe jest mycie pojazdu po podróży oraz postawienie na profesjonalne środki czyszczące lakier, a następnie aplikacja wosku lub powłoki ceramicznej, która zapewni ochronę przynajmniej przez najbliższy sezon zimowy. Bardzo dobrym pomysłem będzie też zastosowanie powłoki hydrofobowej na szyby, co przełoży się na wyższe bezpieczeństwo. Zaś posiadaczom cabrio polecamy impregnację składanego dachu. Powyższe usługi można zlecić fachowcom z profesjonalnego salonu auto detailingu i kosmetyki samochodowej – Kaminski Auto Spa w Zatorze.