Czyste i sterylne wnętrze pojazdu to oznaka tego, że właściciel dba o kabinę z najwyższą starannością, a do tego nie jest mu obojętne zdrowie osób w niej podróżujących. Dlatego najprostszym sposobem na zachowanie sterylności we wnętrzu auta będzie wykonanie ozonowania, które skutecznie usunie wszelkie alergeny, jak również ewentualny nieprzyjemny zapach i pleśń.

Już na wstępie warto podkreślić, że usługa ozonowania trwa tylko kilkadziesiąt minut, a przy tym jest przystępna cenowo. W związku z tym coraz więcej kierowców decyduje się na taki zabieg, aby trwale usunąć różnego rodzaju ustroje chorobotwórcze z wnętrza samochodu. Co ważne, regularne wykonywanie dezynfekcji cały czas pozwala cieszyć się przyjazną dla zdrowia kabiną. A to szczególnie ważny czynnik, zwłaszcza po niedawnej pandemii COVID-19, kiedy dezynfekcja była na porządku dziennym. Chociaż zagrożenie wirusem minęło, to podstawowe problemy wynikające z eksploatacji układu wentylacji i klimatyzacji wciąż mogą dawać się we znaki. Dlatego znacznie lepiej postawić na profilaktykę niż usuwanie groźnych skutków.

Kiedy warto wykonać ozonowanie?

Jeśli nasze auto pokonuje kolejne dziesiątki tysięcy kilometrów, a w układzie wentylacyjnym nigdy nie wymieniono nawet filtra kabinowego, to najwyższy czas, aby wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o higienę wnętrza pojazdu. Zdecydowanie nie warto czekać na to, aż pojawi się nieprzyjemny zapach ani tym bardziej narażać się na objawy alergii tuż po zajęciu miejsca za kierownicą. Pamiętajmy, że łzawienie, kichanie czy drapanie w gardle to już sygnał alarmowy informujący o tym, że z wnętrzem prawie na pewno jest coś nie tak.

Nieodłącznym elementem eksploatacji pojazdu jest nie tylko zużywanie się poszczególnych materiałów i podzespołów mechanicznych, ale także osadzanie się kurzu. A to idealna pożywka dla roztoczy, bakterii, wirusów i grzybów. Warto podkreślić, że dynamiczne namnażanie się tych drobnoustrojów prowadzi do powstawania chorób płuc i alergii. Eksperci wskazują, iż największymi siedliskami wspomnianych patogenów są tapicerka oraz kanały wentylacyjne i parownik klimatyzacji. Jeżeli chcemy uniknąć takich przykrości, powinniśmy bezzwłocznie udać się do pobliskiego punktu, gdzie wykonuje się usługę profesjonalnego ozonowania wnętrza pojazdu. Kiedy zrobić ozonowanie? Najlepiej w okresie wiosennym, kiedy powietrze nie jest już tak wilgotne jak zimą – efekt utrzyma się znacznie dłużej.

Na czym polega proces ozonowania wnętrza samochodu?

Zanim przystąpimy do dezynfekcji, należy koniecznie posprzątać wnętrze, aby pozbyć się różnego rodzaju resztek jedzenia, liści czy piasku. Warto też wytrzeć poszczególne elementy deski rozdzielczej oraz zrobić pranie tapicerki lub zlecić tę czynność lokalnemu salonowi autodetailingu. To szczególnie ważne w lokalizacji źródła nieprzyjemnego zapachu, który może popsuć całą radość z jazdy. Możliwe, że w ten sposób uda się usunąć przyczynę, ale doświadczenie pokazuje, że przeważnie niezbędne jest też ozonowanie.

Kiedy wnętrze samochodu jest przygotowane, pracownik salonu umieszcza dyszę lub cały ozonator (zależnie od posiadanego modelu) w celu wykonania dekontaminacji kabiny. Jednak zanim uruchomi sprzęt, włącza nawiewy (zwykle środkowy) w trybie obiegu zamkniętego – pozwoli to na przeniknięcie ozonu do najdalszych zakamarków układu wentylacji i klimatyzacji. Celem tego zabiegu jest ustawienie możliwie jak najmocniejszej pracy wentylatora przy zachowaniu jak najniższej temperatury, aby proces był efektywny.

Do tak przygotowanej kabiny można rozpocząć wtłaczanie na bieżąco produkowanego ozonu, pamiętając przy tym o zamknięciu szyb i opuszczeniu pojazdu przez ludzi i zwierzęta. Zabieg ozonowania trwa, jak już wspomnieliśmy we wstępie, około kilkudziesięciu minut, i raczej nie dłużej niż godzinę, w zależności od wielkości ozonowanej przestrzeni i wydajności urządzenia. W tym czasie ozon dociera do wszystkich przestrzeni i szczelin w kabinie oraz w kanałach wentylacyjnych. Efektem tego jest skuteczna neutralizacja drobnoustrojów oraz produktów przemiany materii, które są odpowiedzialne za brzydki zapach oraz wydzielanie substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka. Po wykonaniu ozonowania urządzenie zostaje usunięte, a kabinę poddaje się kilkuminutowemu wietrzeniu, aby uwolnić zalegający we wnętrzu ozon.

Czy ozonowanie auta jest szkodliwe?

Pamiętajmy, że ozon to nic innego jak gaz, który jest składnikiem atmosfery i… smogu komunikacyjnego. Co ważne, ozon jest doskonałym środkiem odkażającym i neutralizującym niepożądane zapachy poprzez utlenianie – kilkadziesiąt razy mocniej niż chlor. Nie trzeba go przechowywać, a do tego łatwo wytworzyć z powietrza. Aby lepiej chronić tapicerkę i delikatne elementy wnętrza samochodu przed utlenieniem, dyszę ozonatora kieruje się do góry. W kwestii bezpieczeństwa dla ludzkiego zdrowia ozon w małych stężeniach jest całkowicie nieszkodliwy. Jedynie jego duże nagromadzenie może okazać się toksyczne. Dlatego po wykonaniu usługi należy dokładnie przewietrzyć wnętrze. A przy okazji można też wymienić filtr kabinowy, który i tak zwykle wymienia się co 12 miesięcy lub po pokonaniu 15 tys. km. Ponadto zaleca się, aby procedurę ozonowania wykonywać nie tylko doraźnie, ale też profilaktycznie, np. raz w roku na wiosnę, tuż po serwisie klimatyzacji.

Podsumowanie

Usługa profesjonalnego ozonowania samochodu Zator to doskonały sposób na pozbycie się niebezpiecznych drobnoustrojów oraz nieprzyjemnych zapachów w postaci dymu papierosowego czy stęchlizny. Zdezynfekowana kabina, a zwłaszcza układ wentylacji i klimatyzacji pozwala również zminimalizować narażenie na alergeny i wystąpienie uciążliwych objawów. Ozonowanie powinno być wykonywane przez osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, dlatego najlepszym sposobem będzie wizyta w salonie Kamiński Auto Spa & Detailing Zator.